JENNIFER-LAWRENCE.PL & JLAWRENCE.PL » Twoje ulubione polskie źródło informacji poświęcone Jennifer Lawrence » Biografia
 16 Wrz 2013
    Biografia
    Categories: no Comments /
Celebrities attend 88th Annual Academy Awards at Hollywood & Highland Center in Hollywood.

Featuring: Jennifer Lawrence
Where: Los Angeles, California, United States
When: 28 Feb 2016
Credit: Brian To/WENN.com

Jennifer Shrader Lawrence urodziła się w środę, 15 sierpnia 1990 roku w Louisville. Jej rodzicami są Karen i Gary Lawrence. Ma również dwóch starszych braci – Bena oraz Blaine’a.

Początki kariery.

Jennifer rozpoczęła swoją karierę w wieki 14 lat gdy wraz z mamą udała się do Nowego Jorku. Podczas spaceru Jennifer została zauważona przez agenta modelek, który poprosił o możliwość zrobienia jej zdjęcia oraz numer kontaktowy do mamy przyszłej aktorki, Karen. Niedługo potem z panią Lawrence skontaktował się mężczyzna z agencji, który zaprosił Jennifer na tzw. Screen test, czyli zdjęcia próbne. Jennifer otrzymała rewelacyjne oceny – zwłaszcza w kwestii aktorskiej. Spowodowało to, że Jen zapragnęła spróbować swoich sił jako aktorka. W międzyczasie Jennifer podpisała mały kontrakt z agencją w wyniku czego została początkującą fotomodelką.

Na czas wakacji Jennifer zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie pracowała dla agencji oraz chodziła na pierwsze castingi filmowe. Wówczas zagrała w swojej pierwszej reklamie – promo programu telewizyjnego „My Super Sweet 16″ oraz epizodyczną rolę w filmie „The Devil You Know” gdzie wcieliła się w młodszą wersję Rosamund Pike, czyli filmową Zoe.

Gdy skończyły się wakacje, Jennifer musiała wracać do rodzinnego Louisville. Początkująca aktorka nie chciała rozstawać się ze swoją pasją i uznała, że rzuci szkołę. Jej rodzice, którzy byli temu stanowczo przeciwni, próbowali ją odwieść od tego pomysłu i postawili warunek – Jennifer będzie mogła kontynuować karierę tylko wtedy gdy skończy szkołę o oceną co najmniej dobrą. Zmobilizowało to Jennifer do podjęcia przyśpieszonej nauki, w wyniku czego skończyła liceum dwa lata przed czasem.

Po zakończeniu edukacji Jennifer ponownie zamieszkała w Nowym Jorku gdzie zdobywała kolejne małe role. Jeszcze w 2006 roku zagrała w serialu „Detektym Monk” i krótkim filmie telewizyjnym „Company Town
W 2007 roku Jennifer zdobyła kolejne role epizodyczne w takich serialach jak „Dowody zbrodni” oraz „Medium” i po raz kolejny zagrała w krótkim filmie telewizyjnym „Not Another High School Show
W tym samym roku Jennifer zdobyła jedną z głównych ról serialu „Terapia Domowa” – Aby w nim grać musiała się przenieść na stałe do Los Angeles. Zbyt duża odległość uniemożliwiła kontynuację pracy fotomodelki, więc Jennifer porzuciła ją. Po nagraniu i emisji pierwszego sezonu Terapii Jennifer zdobyła kolejne ważniejsze role w filmach: „The Poker House” (gdzie zagrała główną rolę) oraz „Granice miłości” gdzie grała u boku Kim Basinger i Charlize Theron. Film miał swoją światową premierę podczas festiwalu filmowego w Wenecji gdzie Jennifer otrzymała swoja pierwszą nagrodę – statuetkę dla najbardziej obiecującego aktora.

W 2008 roku Jennifer powróciła na plan serialu „Medium” gdzie zagrała nową, epizodyczną rolę. W tym samym roku Jennifer wystąpiła w drugim sezonie „Terapii Domowej” oraz zagrała kolejny epizod, tym razem w filmie „Garden Party
Jennifer ubiegała się również o rolę Belli Swan i Rosalie Hale w filmie „Zmierzch” jednak nie otrzymała żadnej roli.

2009 rok Jennifer rozpoczęła od zagrania w dramacie „Do szpiku kości”, który w 2011 roku przyniósł jej pierwszą nominację do Oscara. Po zakończeniu nagrań Jennifer zagrała w kolejnym, trzecim i ostatnim sezonie „Terapii Domowej”. Za swoją rolę otrzymała nagrodę Young Artist Awards wraz z serialowymi braćmi (Skyler Gisondo i Graham Patrick Martin).

Wielka kariera

Na początku 2010 roku podczas festiwalu filmowego w Sundance odbyła się światowa premiera „Do szpiku kości”. Produkcja otrzymała nagrodę Główną Jury dla najlepszego filmu dramatycznego oraz nagrodę za scenariusz, natomiast sama Jennifer rewelacyjne recenzje. Podczas najbliższego sezonu Oscarowego w 2011 roku Jennifer otrzymała nominację do wszystkich ważniejszych nagród, między innymi Złotego Globa, Screen Actors Guild Awards czy Oscarów. Chociaż podczas sezonu przegrywała z Natalie Portman, została doskonale zapamiętana za rolę Ree Dolly.

W tym samym roku na ekrany weszły trzy produkcje Jennifer nagrane w 2010 roku: „Podwójne życie”, „Do szaleństwa” oraz „X-Men: Pierwsza klasa”.

W 2011 roku Jennifer wzięła udział w przesłuchaniu do filmu „Igrzyska Śmierci„oraz „Poradnik pozytywnego myślenia„. Ostatecznie wygrała obie role. Filmy weszły na ekrany kin rok później, wraz z nagranym w 2010 roku filmem „Dom na końcu ulicy„.

„Igrzyska Śmierci” zapewniły Jennifer rozpoznawalność na całym świecie. Produkcja już w pierwszym tygodniu po premierze pobiła wszelkie rekordy box-office. Tuż po zakończeniu trasy promocyjnej, Jennifer zagrała w dramacie „Serena„, natomiast po jego nagraniu powróciła na plan filmu „Igrzyska Śmierci: W Pierścieniu ognia”.

W trakcie nagrań kontynuacji filmu premierę miał film „Poradnik pozytywnego myślenia„, który po raz kolejny przyniósł Jennifer nominacje do najważniejszych nagród. Już podczas pierwszej gali sezonu Oscarowego w 2013 roku Jennifer otrzymała Złotego Globa dla najlepszej aktorki w komedii. Kolejno otrzymywała kolejne statuetki (między innymi Screen Actors Guild Awards, Independent Spirit Awards) by 24 lutego otrzymać swojego pierwszego Oscara.

Tuż po otrzymaniu Oscara,  Jennifer zagrała w filmie „American Hustle”, „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” oraz rozpoczęła prace „Igrzyska Śmierci: Kosogłos”, który ostatecznie został podzielony na dwie części.
W międzyczasie, w listopadzie na ekrany kin trafił film „Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia”, a w grudniu „American Hustle”, który przyniósł Jennifer kolejne ważne nominacje – Jennifer otrzymała za niego swojego drugiego Złotego Globa, pierwszą statuetkę BAFTA oraz trzecią nominację do Oscara – tym samym została najmłodszą aktorką (mając 23 lata), nominowaną do tej nagrody trzykrotnie. Ostatecznie Jennifer nie zdobyła kolejnego Oscara – powędrował on do Lupity Nyong’o.

W maju 2014 roku na ekrany kin trafił film „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”, natomiast w czerwcu Jennifer zakończyła prace nad Kosogłosem. W październiku podczas festiwalu filmowego w Londynie odbyła się światowa premiera filmu „Serena„, natomiast w listopadzie na ekrany kin trafił film „Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1”.

W lutym 2015 roku Jennifer rozpoczęła prace nad filmem „Joy„, w maju nad „X-Men: Apocalypse” a we wrześniu nad „Passengers„.  W październiku Jennifer napisała esej dotyczący równości płac aktorek, który odbił się szerokim echem w show biznesie. Wiele aktorów poparło Jennifer w twierdzeniu, że zarówno mężczyźni i kobiety, którzy wykonują taką samą pracę powinni być opłacani tak samo. W listopadzie na ekrany kin trafiła ostatnia część filmu „Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 2″, a w grudniu „Joy

W styczniu 2016 roku Jennifer po raz czwarty otrzymała Złotego Globa za rolę w filmie „Joy” oraz nominację do Oscarów, jednak ostatecznie podczas ceremonii rozdania statuetek Oscara otrzymała Brie Larson.

W lutym Jennifer nagrała kwestie do filmu dokumentalnego „A Beautiful Planet„, gdzie wcieliła się w rolę narratora. Produkcja trafi do kin IMAX 29 kwietnia.

X-Men: Apocalypse” trafi do kin w maju, natomiast „Passengers” w grudniu.

Związki

Pierwszym oficjalnym partnerem Jennifer był aktor, Nicholas Hoult. Para poznała się we wrześniu 2010 roku na planie filmu „X-Men: Pierwsza klasa„. Zostali parą tuż po zakończeniu zdjęć, w grudniu 2010 roku. Para rozstała się na krótko w lutym 2013 roku, jednak wróciła do siebie w kwietniu. Nicholas oświadczył się Jennifer podczas świąt bożego narodzenia (w 2013), jednak ostatecznie na początku czerwca 2014 roku para rozstała się.

Tuż po rozstaniu z Nicholasem, Jennifer związała się z wokalistą brytyjskiego zespołu Coldplay, Chrisem Martinem. Chociaż para nigdy nie potwierdziła swojego związku, byli wielokrotnie widziani razem. W trakcie remontu domu Jennifer, aktorka  zamieszkała w domu Chrisa na kilka tygodni. Ostatecznie wyprowadziła się w czerwcu 2015 roku, wtedy też zakończył się ich związek. Trwał prawie rok (czerwiec 2014 – czerwiec 2015)


Ostatnia aktualizacja: 30.04.16

© JENNIFER-LAWRENCE.PL